Έφοροι Λυκείου

Α.  ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ – ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ
Υπεύθυνες: Kλαίρη Αγγελίδου, Κάτια Πουλωτιάτη
 

  1. Καταγραφή εθίμων π.χ κάλαντα, τραγούδια του γάμου, νανουρίσματα
  2. Συγκέντρωση βιβλίων λαογραφικού περιεχομένου
  3. Τακτοποίηση των στολών και συντήρησή τους
  4. Εκδηλώσεις λαογραφικού περιεχομένου
  5. Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο και άλλους χώρους
  6. Ποιητάρηδες
    •     Φιλολογικές Συγκεντρώσεις για π.χ λογοτέχνες μας
    •     Επισκέψεις σε εκθέσεις στο Μουσείο Αρχαιολογικό – Λαογραφικό
    •     Προκήρυξη διαγωνισμού ποίησης

Β.  ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
Υπεύθυνες: Ινώ Παπακωνσταντίνου, Σούλα Χατζηκουμή

  1. Καταγραφή των βιβλίων
  2. Εμπλουτισμός της Βιβλιοθήκης με δωρεές ή αγορά
  3. Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη
  4. Ομιλία για βιβλιοθήκες


Γ.  ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
Υπεύθυνες:  Βαλεντίνη Θωμαίδου, Μαρία Θωμαίδου

  1. Εκδηλώσεις με στόχο να γίνει γνωστή σε ξένους η ελληνική παράδοση
  2. Ξενάγηση ξένων σε μουσεία ή εκδρομές
  3.  Επικοινωνία με το Διεθνές Λύκειο, αποστολή ειδήσεων στο GFC και κάρτες με τοπία της Κύπρου


Δ.  ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
Υπεύθυνες: Μηλίτσα Χατζημανώλη, Χρυσούλα Χατζηχρήστου
 

  1. Συγκέντρωση φωτογραφικού υλικού από τις εκδηλώσεις του Λ.Ε.Α
    Φωτογραφικό Αρχείο.
  2. Αποστολή ανακοινώσεων στις εφημερίδες και περιοδικό και στο Δελτίο ΛΕΑ Αθηνών
  3. Αρχείο Δημοσιευμάτων για Λ.Ε.Α από τις εφημερίδες
  4. Συνεργασία με άλλα σωματεία και συμμετοχή σε εκδηλώσεις
  5. Συνάντηση με δημοσιογράφους


Ε.  ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Υπεύθυνες: Κατερίνα Κυριάκου, Ιωάννα Μιχαηλίδου

  1. Έχει ευθύνη για όλες τις μουσικές εκδηλώσεις, τα μαθήματα, την παιδική χορωδία
  2. Συμμετοχή με πρόγραμμα στα τσάγια του Λ.Ε.Α
  3. Διοργάνωση της Χριστουγεννιάτικης γιορτής, του Καρναβαλίστικου χορού και άλλων μουσικών εκδηλώσεων.
  4. Διοργάνωση των τελικών επιδείξεων
  5. Επισκέψεις σε ευαγή ιδρύματα για ψυχαγωγία


ΣΤ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Υπεύθυνες: Δώρα Βασιλειάδου, Άννα Ζαχαριάδου, Χρυσούλα Χατζηχρήστου

  1. Κατάρτιση προϋπολογισμού εξόδων
  2. Έλεγχος Απολογισμού όλων των τμημάτων
  3. Τήρηση των βιβλίων και αποδείξεων
  4. πληρωμή ενοικίων, ασφαλειών
  5. Προσπάθεια για συνεισφορές
  6. Παιδική εξοχή (λογαριασμοί, δαπάνες, εισπράξεις)
  7. Έκθεση ανά εξάμηνο της Οικουμενικής κατάστασης στο Διοικητικό Συμβούλιο
    (Ιούνιο και Δεκέμβριο κάθε έτους)
     

Ζ.  ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ – ΕΟΡΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
Υπεύθυνες: Ioυλία Τουμαζή, Μηλίτσα Χ’Μανώλη, Κατερίνα Κυριάκου

  1. Ευθύνη για τη λειτουργία του Ωδείου
  2. Διοργάνωση εκδηλώσεων καλλιτεχνικών
  3. Διαγωνισμός στα σχολεία για ζωγραφική και εκθέσεις


Θ.  ΤΜΗΜΑ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ
Υπεύθυνες: Πρόεδρος, Αντιπρόεδροι, Γραμματέας

  1. Επιδιορθώσεις κτιρίου
  2. Αγορά χρειωδών αντικειμένων
  3. Αγορά εξοπλισμού
  4. Συνεργασία με τα άλλα τμήματα για τια ανάγκες τους.
  5. Καθαριότητα κτιρίου και κήπου


Ι.  ΤΜΗΜΑ ΕΦΟΡΕΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ
Υπεύθυνες: Mαρούλα Κάτζη, Ρίτσα Φιλίππου, Μάρω Παπαλεοντίου

  1. Ενημέρωση Μητρώου μελών
  2. Εγγραφές νέων μελών
  3. Είσπραξη συνδρομών και δωρεών
  4. Εκτύπωση μπλοκ εισπράξεων, εισιτηρίων λαχείων
  5. Υπεύθυνοι για τη Γενική Συνέλευση (Νοέμβριος κάθε έτους)


ΙΑ.  ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΞΟΧΗ
Υπεύθυνες: 
Δώρα Βασιλειάδου, Σούλα Χατζηκουμή, Κίκα Πραστίτου, Άννα Ζαχαριάδου

  1. Διοργάνωση της Παιδικής Εξοχής ΛΕΑ (Υπεύθυνο, δασκάλες, μαγείρισσες, καθαρίστριες)
  2. Εισφορές στην Παιδική Εξοχή Eνημέρωση συγγενών
  3. Προϋπολογισμός εξόδων. Ισολογισμός